Czy dotacja “Mój prąd” jest opodatkowana?

26 sierpnia, 2022 Wyłączono przez admin

Dotacja “Mój prąd” – czy jest opodatkowana? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Wiele osób zastanawia się, czy dotacja „Mój prąd” jest opodatkowana. My odpowiadamy – nie jest! Przeczytaj, co o dotacji „Mój prąd” powinieneś wiedzieć.

Opodatkowanie

Dotacje w ramach programu „Mój prąd” są zwolnione z podatku dochodowego, zgodnie z ustawą PIT i jej nowelizacją z 23 listopada 2019 roku. Dzięki temu nie musisz środków z dotacji wykazywać w rozliczeniu PIT!

„Mój prąd” – najważniejsze informacje

Dotacja „Mój prąd” to odpowiedź na rosnącą świadomość społeczeństwa. Coraz więcej osób chce samemu produkować prąd. Fotowoltaika to inwestycja, która zwraca się po kilku latach, jednak jednorazowy koszt może zniechęcić.

„Mój prąd” to pieniężne wsparcie dla osób decydujących się na instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 do 10 kW. Możesz otrzymać nawet 50% dofinansowania, jednak nie więcej niż 5 tysięcy złotych. Środki możesz wykorzystać między innymi na panele, okablowanie czy montaż oraz inne elementy bezpośrednio związane z instalacją fotowoltaiczną.

Kto może skorzystać z dotacji „Mój prąd”?

Z dotacja może skorzystać każdy, o ile jest osobą fizyczną. Warunki, jakie musisz spełnić:

  • Zakończyć instalację fotowoltaiczną po 23 lipca 2019 roku (program nie obejmuje instalacji powstałych przed tą datą).
  • Zakończyć instalację przed złożeniem wniosku – oznacza to, że musisz pokryć koszty instalacji, zanim otrzymasz środki z programu „Mój prąd”.
  • „Mój prąd” nie obejmuje dofinansowania na rozbudowę instalacji. Jeśli Twoja instalacja powstała przed 23 lipca 2019 i chcesz ją rozbudować – Twój wniosek zostanie odrzucony.
  • Musisz utrzymać instalację przez 3 lata od wypłaty dofinansowania.
  • Musisz potwierdzić ukończenie projektu poprzez przyłączenie instalacji do sieci, co wiąże się z zawarciem umowy z zakładem energetycznym.

Dotacja „Mój prąd” to znaczne ułatwienie dla wszystkich, którzy cenią odnawialne źródła energii. Dofinansowanie pozwoli Ci zmniejszyć koszty instalacji, a jednocześnie przyspieszyć zwrot inwestycji!