Czym różni się pompa ciepła od folii grzewczych?
26 sierpnia, 2022Zastanawiasz się, które rozwiązanie wybrać? Z naszego poradnika dowiesz się, co różni pompę ciepła od folii grzewczych i na które rozwiązanie warto się zdecydować w zależności od warunków i środków finansowych, jakimi dysponujesz.
Łączy je zastosowanie, różni – między innymi sposób instalacji i sterowania. Oba są tanimi w eksploatacji rozwiązaniami grzewczymi, które coraz częściej wykorzystuje się w polskich domach. Zanim objaśnimy, czym różni się pompa ciepła od folii grzewczych, postaramy się w prosty sposób przedstawić, w jaki sposób działają oba źródła ciepła.
Pompa ciepła i folie grzewcze – czym są?
Pompa ciepła jest przyjaznym środowisku urządzeniem, które obniża koszty ogrzewania. Może być zasilana energią elektryczną z sieci, ale również tą, pozyskaną ze słońca. Zbudowana jest z parownika, skraplacza, sprężarki i zaworu rozprężnego. Z łatwością podłączysz ją do różnych instalacji, także tej fotowoltaicznej. Jest to sprzęt o długiej żywotności – może sprawnie funkcjonować nawet przez ponad pół wieku!
Folie grzewcze to z kolei elementy, najczęściej układane w trakcie kładzenia paneli podłogowych, choć można umieścić je również na ścianie lub suficie. Ich standardowa moc mieści się w przedziale 60-80 W/m 2. Budowa folii grzewczych różni się w zależności od modelu, ale zasadniczo składają się one z tkaniny z włóknem węglowym, elektrod i folii PET. Podobnie jak pompy ciepła, jest to rozwiązanie ekologiczne, umożliwiające zmniejszenie zużycia energii na poczet ogrzewania.
Folie grzewcze i pompy ciepła – czym się różnią?
Te dwa rozwiązania znacznie więcej dzieli niż łączy. Warto jednak zaznaczyć, że oba są bezobsługowe, ekologiczne (nie emitują spalin) i nie generują zagrożenia, jak na przykład ogrzewanie gazowe. A różnice? Foliami grzewczymi można sterować zdalnie, a ich nieskomplikowana budowa sprawia, że trudno o jakąkolwiek usterkę. Pompy ciepła są znacznie bardziej rozbudowanym rozwiązaniem grzewczym, ale wbrew pozorom zużywają mniej prądu niż folie. Inną różnicą między tymi dwoma źródłami ciepła jest oczywiście przestrzeń, jaką zajmują. Rozwiązanie w postaci folii grzewczych nie uwzględnia konieczności znalezienia dedykowanej przestrzeni, ale też wyklucza hydrauliczną instalację CO, która zwiększa efektywność ogrzewania.
Pompy ciepła i folie grzewcze – które rozwiązanie wybrać?
Kluczowym kryterium przy wyborze między tymi dwoma rozwiązaniami grzewczymi jest przestrzeń, którą dysponujesz oraz kapitał przeznaczony na poczet inwestycji. Pompa ciepła wymaga wydzielenia osobnej przestrzeni pod kotłownię – folia grzewcza pozwala natomiast oszczędzić powierzchnię użytkową. Jeśli zależy Ci na jak największej oszczędności energetycznej, pompa ciepła będzie lepszym wyborem, choć jest to droższa inwestycja. Zaletą pompy jest również wielofunkcyjność – może grzać, ale również chłodzić.