Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

26 sierpnia, 2022 Wyłączono przez admin

Fotowoltaika to jedno z wielu rozwiązań, umożliwiających pozyskiwanie energii alternatywnej. Co ją wyróżnia?

Jedną z najistotniejszych zalet fotowoltaiki jest fakt, że stanowi ona rozwiązanie niemal zupełnie nieinwazyjne dla środowiska. Są inne odnawialne źródła energii, które również nie powodują powstawania zanieczyszczeń i nie zwiększają emisji dwutlenku węgla – mają jednak inne wady. Dla przykładu elektrownie wodne mogą przyczyniać się do zakłóceń ekosystemowych w rzekach, co negatywnie wpływa na populacje ryb i nie tylko. Z kolei w turbinach wiatrowych często giną ptaki.

Fotowoltaika – sposób na powszechne pozyskiwanie energii z OZE

Ponadto, przypadku fotowoltaiki, ograniczenia geograficzne i środowiskowe nie grają dużej roli. Energia geotermalna, wiatrowa, czy oceanicznych pływów może być pozyskiwana tylko w przypadku dostępu do określonych warunków. W przypadku fotowoltaiki źródłem jest powszechnie dostępna energia słoneczna. Nie bez znaczenia jest również przystępność takiego rozwiązania. Wystarczy dysponować kawałkiem wolnej przestrzeni – czy to dachowej, czy działkowej – by zamontować mikroinstalację, która obniży rachunki za prąd nawet o kilkadziesiąt procent. Dzięki fotowoltaice możliwa jest też  walka z wykluczeniem energetycznym. Na obszarach nieobjętych siecią coraz częściej powstają instalacje, umożliwiające pozyskiwanie energii słonecznej w systemie off-grid – bez podłączenia do niej. Gwarantuje to samowystarczalność społecznościom, które do tej pory mogły korzystać z elektryczności w naprawdę ograniczonym zakresie.

Fotowoltaika – rozwiązanie przyjazne dla środowiska

Korzystanie z ogniw fotowoltaicznych umożliwia pozyskiwanie energii bez zanieczyszczania środowiska i dokładania swojej cegiełki do emisji CO2 – głównego winowajcy w kwestii zmian klimatycznych. Przemysł wydobywczy oddziałuje negatywnie na środowisko na wiele różnych sposobów – od powstawania hałd po wycieki ropy. W przypadku fotowoltaiki brak ryzyka tego rodzaju negatywnych konsekwencji.

Warto pamiętać również o aspekcie estetycznym, który nie jest bez znaczenia. Kominy i szyby kopalniane, ale też ogromne turbiny wiatrowe ingerują w krajobraz. Instalacje fotowoltaiczne, zwłaszcza te przydomowe, wtapiają się natomiast w otoczenie.

Wybór tej formy pozyskiwania energii jest krokiem ku lepszej przyszłości naszej Planety, a jednocześnie – ku samowystarczalności.