Fotowoltaika w Polsce – fakty i liczby

26 sierpnia, 2022 Wyłączono przez admin

Rynek fotowoltaiczny przeżywa w Polsce prawdziwy boom. Z czego wynika i czy będzie trwał?

Fotowoltaika to przyszłość. To nie frazes, a wniosek, który można wyciągnąć choćby ze statystyk dotyczących inwestycji w instalacje fotowoltaiczne w ostatnich latach. Odsetek osób, które zdecydowały się zaspokoić chociaż część potrzeb energetycznych swojego gospodarstwa domowego energią słoneczną, widocznie wzrósł na przestrzeni ostatniej dekady, a w roku 2020 osiągnął prawdziwe wyżyny. Jakie są tego przyczyny?

Dotacje rządowe na fotowoltaikę

Na gruncie polskim niewątpliwie dużą zasługę ma w tym rządowy program ,,Mój Prąd”, w ramach którego można pozyskać dofinansowanie na mikroinstalację. Powodów jest jednak więcej. Po pierwsze – wzrasta świadomość ekologiczna polskich obywateli, którzy coraz chętniej wybierają rozwiązania przyjazne środowisku i zbliżające ich do celu, jakim jest przynajmniej częściowa samowystarczalność. Po drugie – rosną ceny energii. A po trzecie – nie jest tajemnicą, że czas paliw kopalnych po prostu minął. Choć wciąż korzysta się z nich na całym świecie, transformacja jest nieunikniona, nie tylko ze względu na zmiany klimatyczne spowodowane po części emisją dwutlenku węgla do atmosfery, ale również ze względu na zanieczyszczenia, jakie generuje ten przemysł.

Transformacja energetyczna w Polsce

Porozumienie paryskie, do którego przystąpiła również Polska, zakłada dążenia na rzecz zatrzymania zmian klimatycznych, wśród których najważniejsze jest ograniczenie wydobycia i zużycia paliw kopalnych. Choć do niedawna nasz kraj próbował negocjować wprowadzanie zmian, już teraz wiadomo, że zostaną one wcielone w życie szybciej, niż zakładano. W październiku 2020 ogłoszono oficjalny harmonogram zamknięcia kopalń, a w opracowaniu jest plan transformacji branży i przebranżowienia jej pracowników.

Czy fotowoltaika sprawdza się w Polsce?

Alternatywne źródła energii nie są na świecie nowością – wiele krajów Europy i nie tylko już od wielu dekad opiera swoją gospodarkę energetyczną niemal wyłącznie na nich. Niektórzy uznają, że ze względów geograficznych Polska nie jest w stanie im pod tym względem dorównać. Nie mamy przecież dostępu choćby do energii geotermalnej, a do wiatrowej – w dość ograniczonym zakresie. Z kolei słońca stosunkowo też u nas niewiele. Każdy ekspert od energii słonecznej potwierdzi jednak, że przy najintensywniejszym nasłonecznieniu panele wcale nie osiągają największej wydajności. Ideałem jest lekko zachmurzone niebo i umiarkowana temperatura. Polskie warunki znakomicie sprawdzają się więc do pozyskiwania energii za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych. Świadczy o tym stale wzrastająca liczba zadowolonych użytkowników.

Wystarczy spojrzeć na statystyki potwierdzające dynamiczny rozwój fotowoltaiki w Polsce.

FOTOWOLTAIKA W LICZBACH:

  • Całkowita moc zainstalowania fotowoltaiki w Polsce – 2682,7 MW (Dane z 1.10.2020, KSE). Dla porównania, w 2012 roku, a więc niemal dekadę temu, wynosiła ona zaledwie 2,2 MW.
  • W 2019 roku w Polsce przyłączono do sieci ponad 100 000 instalacji fotowoltaicznych. Pod koniec lipca 2020 było ich już ponad 260 000. Tym samym, w mijającym roku Polska dorównała m.in. Włochom, Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie fotowoltaika cieszy się zainteresowaniem od wielu lat.