Jak czyścić panele fotowoltaiczne? Prawidłowa pielęgnacja i konserwacja

26 sierpnia, 2022 Wyłączono przez admin

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest konieczne, by zachować ich wydajność. Przeczytaj, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja i konserwacja paneli fotowoltaicznych.

Kiedy czyścić panele fotowoltaiczne?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych powinno odbywać się przynajmniej 1-2 razy w roku. Kiedy? Wiosną (w celu usunięcia zabrudzeń od śniegu) oraz jesienią (aby usunąć nagromadzony latem kurz, gałęzie czy liście). Ważne, aby czyścić panele fotowoltaiczne wcześnie rano lub późno wieczorem, by uniknąć nagłego schłodzenia paneli, co może je uszkodzić.

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Masz dwie opcje – zlecić czyszczenie paneli fotowoltaicznych specjalizującej się w tym firmie lub zrobić to samodzielnie. Co musisz wiedzieć o samodzielnym myciu instalacji fotowoltaicznej?

  • Panele są delikatne. Musisz zadbać o odpowiednie narzędzia – miękkie gąbki i szczotki. Szorstkie narzędzia mogą porysować i zniszczyć panele.
  • Istotny jest wybór środków chemicznych. Wykorzystaj środki dedykowane do pielęgnacji i konserwacji paneli fotowoltaicznych.
  • Zadbaj o własne bezpieczeństwo. Panele najczęściej znajdują się na dachu, dlatego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie.
  • Bądź ostrożny i delikatny. Nie szoruj paneli. Jeśli nie możesz doczyścić zabrudzeń – skontaktuj się z profesjonalistami.
  • Nie używaj myjki ciśnieniowej. To zbyt duże ryzyko uszkodzeń.

Dlaczego warto regularnie czyścić panele fotowoltaiczne?

Brudne panele fotowoltaiczne tracą na wydajności. Gromadzące się zanieczyszczenia mogą również uszkodzić moduły. Aby wykorzystać maksimum możliwości instalacji – myj panele 1-2 razy w roku.

Panele fotowoltaiczne są narażone na działanie warunków atmosferycznych i przyrody. Pamiętaj o prawidłowej pielęgnacji i konserwacji, by jak najdłużej cieszyć się z czystej energii.