Jak uzyskać zwrot 5000 zł z instalacji fotowoltaicznej w programie „Mój Prąd”?

19 czerwca, 2020 6:56 pm

5000 zł to najwyższa kwota dotacji, jaką mogą otrzymać osoby objęte programem ,,Mój Prąd”.
Podpowiadamy, jakie kryteria należy spełnić, aby stać się jego beneficjentem.

 

Korzystanie z ekologicznych rozwiązań staje się coraz bardziej opłacalne. Aby zachęcić Polaków do inwestycji w fotowoltaikę, w 2019 roku uruchomiono program ,,Mój Prąd”. Jego wprowadzenie sprawiło, że aż około 27 000 gospodarstw domowych zdecydowało się przejść na zieloną stronę energii, inwestując w instalacje fotowoltaiczne. Trudno dziwić się tak dużemu zainteresowaniu programem, które zresztą stale rośnie. Dla jego beneficjentów korzyść jest podwójna – panele, umożliwiające pozyskiwanie energii, współfinansuje państwo, a same koszty korzystania z niej znacznie spadają.

Program został przewidziany na 5 lat, choć środki przeznaczone na jego poczet mogą skończyć się wcześniej, dlatego warto dokonać inwestycji jak najszybciej. W 2020 roku ruszyła jego druga edycja, której nabór trwa praktycznie przez cały rok – wnioski można składać od 13 stycznia do 18 grudnia.

 

Jak uzyskać zwrot w wysokości 5000 zł?

Dotacja w ramach programu ,,Mój Prąd” – co warto wiedzieć?

Przed złożeniem wniosku, warto zapoznać się z ograniczeniami, jakie program nakłada na uczestników. Po pierwsze, jego beneficjentami mogą zostać wyłącznie osoby fizyczne. Ponadto, dofinansowanie pokrywa maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Aby uzyskać zwrot 5000 zł, należy więc zakupić panele wraz z uzupełniającym wyposażeniem o minimalnej wartości 10 000 zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że 5000 zł to kwota graniczna – nie można więc otrzymać większej dotacji, nawet jeśli wydatki na wybraną instalację wyniosą na przykład 15 000 zł. Z tego względu wiele osób dobiera takie, których wartość oscyluje w granicach 10 000 zł.

Dotacja 5000 zł w ramach programu ,,Mój Prąd” – ograniczenia

Do programu kwalifikują się wyłącznie inwestycje opłacone po 23 lipca 2019 roku, czyli dniu, w którym wszedł on w życie. Oznacza to, że osoby, które nie wzięły udziału w zeszłorocznym naborze, wciąż mogą uzyskać dofinansowanie. Co ważne, beneficjentem programu nie może zostać osoba, rozbudowująca istniejącą już instalację.

 

Aby uzyskać dotację, konieczne jest złożenie wniosku w jeden ze sposobów – osobiście, elektronicznie lub pocztą. W dokumencie należy zawrzeć istotne informacje, dotyczące kwestii technicznych związanych z instalacją, a także niezbędne załączniki, jak zaświadczenie OSD i faktury. Brzmi skomplikowanie? Bez obaw – nasza firma wspiera Klientów w ubieganiu się o dotacje. Zajmujemy się nie tylko dystrybucją i montażem instalacji  fotowoltaicznych, ale również formalnościami związanymi z programem ,,Mój Prąd”. Korzystając z naszych usług, możesz nie tylko zainstalować panele, ale również bez problemu uzyskać przysługujące Ci z tego tytułu 5000 zł dofinansowania.