Które z rządowych programów dotacyjnych dofinanasowują fotowoltaikę?

26 sierpnia, 2022 Wyłączono przez admin

Dofinansowania rządowe przyczyniły się do boomu na fotowoltaikę w Polsce. Z jakich programów można skorzystać, inwestując w panele słoneczne?

,,Mój Prąd” – najpopularniejszy program dotacyjny

Można stwierdzić, że fotowoltaika jest idealnym rozwiązaniem dla każdego gospodarstwa domowego. Wystarczy niewielka przestrzeń i stosunkowo niewielkie fundusze, aby móc zainwestować w wydajną instalację. Program ,,Mój Prąd”, który ma być kontynuowany w 2021 roku, umożliwia uzyskanie dotacji o maksymalnej wysokości 5000 zł netto. W przypadku inwestycji w instalację fotowoltaiczną wartą 10 000 zł można uzyskać więc zwrot połowy kwoty. Więcej o programie dowiesz się z naszego artykułu.

,,Agroenergia” i inne programy dla inwestujących w OZE

Oprócz właścicieli nieruchomości, którzy chcą wesprzeć swoje gospodarstwa domowe zieloną energią, również rolnicy mogą skorzystać z dotacji, umożliwiających im uczynienie swojej farmy bardziej samowystarczalną pod kątem energetycznym. Oprócz fotowoltaiki, program ,,Agronergia” bierze pod uwagę również inne odnawialne źródła energii.

Osoby zainteresowane dofinansowaniem mogą korzystać również z takich programów jak ,,Prosument”, ,,Czyste Powietrze” czy ,,Energia Plus”.

Rozwiązania dla prosumentów indywidualnych i zbiorowych

Choć mogłoby się wydawać, że korzystanie z energii solarnej to rozwiązanie zarezerwowane dla posiadaczy domów wolnostojących, w rzeczywistości mogą z niego korzystać również osoby niemające możliwości montażu własnych ogniw fotowoltaicznych. W obecnej wersji ustawy o OZE do końca 2020 roku mają zostać wprowadzone zmiany, które wprowadzają definicję prosumenta zbiorowego. Dzięki temu ułatwiony dostęp do nowych rozwiązań będą mieli mieszkańcy miast. Możliwość inwestycji w zbiorowe instalacje w ramach spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej pozwoli im na korzystanie z zielonej energii mimo braku własnej instalacji i jej bezpośredniej produkcji.