Obalamy 5 najczęstszych mitów na temat fotowoltaiki!

13 listopada, 2020 1:44 pm

Fotowoltaika zdobywa coraz większą popularność, jednak wciąż jest to dość nowa technologia. Dlatego krąży o niej wiele mitów. Postanowiliśmy wyjaśnić najczęstsze wątpliwości.

 1. Brak prądu zimą
  To jeden z najczęściej powielanych mitów. Panele fotowoltaiczne produkują prąd przez cały rok. Na wydajność wpływa światło rozproszone, a nie temperatura. Choć zimą dni są krótsze, instalacja fotowoltaiczna wciąż wytwarza prąd!
 2. Śnieg niszczy panele
  Panele fotowoltaiczne przechodzą restrykcyjne testy. Stąd wiadomo, że śnieg nie ma wpływu na ich wytrzymałość. Instalacja wytrzyma nacisk nawet do 550 kg/m2! Pamiętaj jednak, że zalegający grubą warstwą śnieg wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych.
 3. Panele i kolektory to to samo
  Wielokrotnie powtarzany mit. Wiele osób nie rozróżnia paneli fotowoltaicznych od kolektorów słonecznych. Różni je zastosowanie – kolektory słoneczne wykorzystują energię słoneczną do wytworzenia energii cieplnej, głównie do podgrzewania wody, natomiast panele fotowoltaiczne produkują prąd, który możesz wykorzystać w dowolny sposób.
 4. W Polsce panele są nieopłacalne
  Czy w Polsce mamy zbyt zimny klimat? Nie! Panele fotowoltaiczne nie potrzebują wysokich temperatur, lecz światła rozproszonego. Dlatego nawet w pochmurne dni twoja instalacja będzie produkować prąd.
 5. Fotowoltaika tylko dla wybranych
  W Polsce fotowoltaika dopiero zdobywa popularność. Wiele osób uważa, że instalacja fotowoltaiczna jest zbyt droga i to przywilej dla nielicznych. To nieprawda! Koszty instalacji są o wiele niższe niż dawniej. Dodatkowo możesz skorzystać z różnych dotacji oraz ulgi podatkowej. Pamiętaj, że fotowoltaika to inwestycja na lata. Zwraca się w postaci niższych rachunków za prąd, które systematycznie rosną.

Mamy nadzieję, że rozwiązaliśmy Twoje wątpliwości. Fotowoltaika to inwestycja w przyszłość. Oszczędzaj pieniądze i planetę!