Panele fotowoltaiczne a warunki atmosferyczne

26 sierpnia, 2022 Wyłączono przez admin

Wiele osób obawia się, że zmienna pogoda w Polsce będzie mieć negatywny wpływ na efektywność instalacji fotowoltaicznych. Jak jest naprawdę? Zobacz, jak na panele fotowoltaiczne działają najczęstsze zjawiska pogodowe.

Temperatura i wydajność paneli słonecznych

Mówią, że panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajne podczas wysokich temperatur. To mit! Liczy się światło rozproszone, a nie wysoka temperatura. To dlatego panele działają również zimą. Co więcej, niższe temperatury mogą mieć pozytywne działanie, ponieważ chłodzą instalację fotowoltaiczną, co dobrze wpływa na ich wytrzymałość.

Chmury wpływają na panele fotowoltaiczne

Jak wspominaliśmy wyżej – kluczowe w działaniu paneli fotowoltaicznych jest światło rozproszone. Zachmurzenie tylko w niewielkim stopniu obniża wydajność paneli. W pochmurne dni produkują energię z promieniowania rozproszonego.

Opady

Opady deszczu nieco zmniejszają efektywność paneli fotowoltaicznych, ponieważ zazwyczaj występują z bardzo dużym zachmurzeniem. Deszcz ma jednak również pozytywną stronę – oczyszcza panele z części zanieczyszczeń.
Większy wpływ na instalacje fotowoltaiczne mają opady śniegu. Gromadzący się śnieg może spowodować niemal całkowity spadek wydajności modułów. Rozwiązaniem jest odpowiedni montaż paneli, aby zapobiec gromadzeniu się śniegu.

Wiatr a fotowoltaika

Testy pokazują, że panele fotowoltaiczne są odporne na wiatr o prędkości do 130km/h. Kluczowe jest, by zadbać o profesjonalny montaż instalacji fotowoltaicznej, która zapewni jak największą wytrzymałość.

Burza

Burze są największym zagrożeniem dla paneli fotowoltaicznych. Umiejscowienie na dachu sprawia, że są narażone na wyładowania atmosferyczne. Warto pomyśleć o zamontowaniu instalacji odgromowych, by zabezpieczyć instalację.

Panele fotowoltaiczne są wystawione na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Dlatego producenci muszą zapewnić wytrzymałość i odporność na niesprzyjającą pogodę. Decydując się na fotowoltaikę, wybierz firmę, która zadba o profesjonalny montaż i wysoką jakość instalacji.