Rusza kolejna edycja programu ,,AgroEnergia”

26 sierpnia, 2022 Wyłączono przez admin

Już 15 października rusza kolejny nabór wniosków do programu ,,AgroEnergia”. Podpowiadamy, kto może się do niego zakwalifikować i jakiej wysokości środki można pozyskać.

Program ,,Mój Prąd” okazał się strzałem w dziesiątkę. W pierwszym roku jego trwania złożono ponad 100 000 wniosków. Teraz rząd wprowadza kolejną inicjatywę, która ma zachęcić prowadzących gospodarstwa rolne do inwestycji w odnawialne źródła energii. To już druga edycja programu ,,AgroEnergia”.

Cel programu jest klarowny – zwiększenie ilości instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych. To z kolei powinno:

  • poprawić ich efektywność energetyczną;
  • zwiększyć ich samowystarczalność;
  • zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko poprzez emisję zanieczyszczeń i konsumpcję dużej ilości energii nieodnawialnej.

Jakie instalacje są dofinansowywane w ramach programu ,,AgroEnergia”

W przeciwieństwie do programu ,,Mój Prąd” – ,,AgroEnergia” obejmuje różne inwestycje w nowe źródła energii elektrycznej. Wniosek mogą złożyć rolnicy, planujący zakup systemów fotowoltaicznych od 50 kWp do 1MWporaz między innymi: pomp ciepła, kolektorów słonecznych, małych elektrowni wodnych lub wiatrowych.

Kto może wziąć udział w programie ,,AgroEnergia”?

W programie mogą wziąć udział rolnicy indywidualni zainteresowani inwestycją w odnawialne źródła energii.

Do programu ,,AgroEnergia” kwalifikują się:

  • Osoby fizyczne będące posiadaczami, dzierżawcami, właścicielami lub użytkownikami wieczystym nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni nieprzekraczającej 300 ha
  • Mieszkańcami gminy, na terenie której leży gospodarstwo lub jego część, od co najmniej pięciu lat;
  • Osoby fizyczne, osobiście prowadzące dofinansowywane gospodarstwo.

Jakiej wysokości dotacje można pozyskać w ramach programu ,,AgroEnergia”?

Dotacja pozyskana może pokryć do 40% kosztów kwalifikowanych instalacji. Jednocześnie, jej górna nieprzekraczalna granica to 800 tysięcy złotych. Rolnicy mogą również uzyskać pożyczkę, która pokryje nawet 100% kosztów kwalifikowanych (od 100 tysięcy złotych do 2 milionów złotych).