Ulga termomodernizacyjna – na czym polega? Kto i na jakich zasadach może ją uzyskać?

26 sierpnia, 2022 Wyłączono przez admin

Ulga termomodernizacyjna to inicjatywa rządu zachęcająca do inwestycji w przedsięwzięcia termomodernizacyjne, między innymi w fotowoltaikę. Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi i na jakich zasadach.

Czym jest ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna daje ci możliwość odliczenia kosztów związanych z ograniczeniem zużycia energii (np. wymiana okien i drzwi) czy inwestycją w źródła energii odnawialnej (np. w instalacje fotowoltaiczne) w rozliczeniu PIT. Możesz zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych na materiałach i usługach!

Warunki, które trzeba spełnić, by skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej:

  1. Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać wyłącznie właściciele domów jednorodzinnych (zalicza się do nich również domy w zabudowie bliźniaczej oraz szeregowej).
  2. Budowa instalacji fotowoltaicznej musi zakończyć się w ciągu 3 lat od daty pierwszego wydatku (licząc od końca roku podatkowego). W przypadku opóźnień – należy zwrócić otrzymaną ulgę.
  3. Odliczyć można wyłącznie faktycznie poniesione koszty. Oznacza to, że jeśli skorzystałeś z innego dofinansowania, na przykład „Mój prąd”, ulga termomodernizacyjna obejmuje kwotę po odjęciu kwoty dofinansowania z innego programu.
  4. Niezbędne do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej są faktury za materiały lub usługi związane z instalacją fotowoltaiczną.

Co można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  • Materiały oraz narzędzia, takie jak: ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, okna i drzwi, materiały służące do docieplenia budynków, kotły (gazowe kondensacyjne, olejowe kondensacyjne, na paliwo stałe) i inne związane z przedsięwzięciem ulgi termomodernizacyjnej.
  • Usługi, takie jak: audyt energetyczny, montaż instalacji fotowoltaicznej, kolektorów słonecznych, okien oraz drzwi, kotłów, docieplenie budynku i inne związane z przedsięwzięciem ulgi termomodernizacyjnej.

Ulga termomodernizacyjna to jeden z kilku programów, które zachęcają do inwestycji w źródła energii odnawialnej. Skorzystaj z niej, by zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych!